Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém v kostele sv. Marie v Lyskirchenu (Kolín nad Rýnem)

Německo: Severní Porýní-Vestfálsko - Kolín nad Rýnem, Kolping platz

WWW:

Sv. Mariw v Lyskirchenu je nejmenší z dvanácti velkých románských bazilik ve starém městě v Kolíně nad Rýnem. Římsko-katolická farnost patří do arcidiecéze v Kolíně nad Rýnem a je v Staré město-jih. Byla postavena v letech 1198/1200 až 1225 v současné podobě jako třílodní galerijní bazilika zasvěcená Sv. Kunibertu. Sv. Maria v Lyskirchenu se vyznačuje zejména historickými klenutými freskami ze 13. století, které jsou jedinými z dvanácti, které se do značné míry zachovaly a uctívání Madony námořníků. Jméno Lyskirchen je pravděpodobně odvozeno od pana Lisolvuse nebo Lysolfuse, který postavil původní budovu jako samostatný kostel. Jak kostel, tak sousední sextonův dům a sakristie jsou památkově chráněné budovy.

Podle legendy založil kostel biskup Maternus na počátku 4. století. V roce 948 byla v dokumentu poprvé zmíněna soukromá kaple v podobě jednoduchého sálu. Pravděpodobně to byl soukromý kostel lorda Lisolvuse nebo Lysolfuse, který žil v domě bezprostředně severně od kaple. Budova byla postavena v roce 1067 arcibiskupem Anno II. Nachází se v bezprostřední blízkosti Rýna a jižně od městské zdi rozšířené v roce 1106. Sloužila především k modlitbě lodníkům. Archeologická šetření přinesla jen málo znalostí o tomto předchůdci. Zahájení výstavby sv. Marie v Lyskirchenu v současné podobě je mezi 1198 a 1200. Kvůli neustálému riziku záplav bylo stavební území dříve zvětšeno. Kolem roku 1225 byl kostel dokončen jako galerijní bazilika s mírně nepravidelným půdorysem a na zasvěcením sv. Kunibertu a sv. Severinu dostal dvouvěžovou východní budovu s apsidou mezi nimi, která zvýraznila kostel směrem k Rýnu. Zřejmě kvůli nedostatku finančních prostředků byla dokončena pouze severní věž. Krypta z předchozího kostela byla opuštěna.
Povodně v roce 1784 zničily část zařízení kostela, takže v roce 1785 musel být postaven nový vysoký oltář. Když byli v roce 1804 sekularizováni kancléři sv. Georga, stala se Marie v Lyskirchenu farním kostelem. Od roku 1850 byly v budově zjištěny rostoucí potřeby renovace. V roce 1860 přijal sbor nový oltář navržený Vincenzem Statzem. Kromě toho byla apsidová okna zdobena vitráží až do roku 1865 a oltáře byly umístěny ve sborových kaplích. Od roku 1868 do roku 1876 došlo k rozsáhlé obnově místo toho, který částečně standardizoval budovu v románském stylu, například v přepracovaném západním průčelí nebo v oknech galerie. V roce 1879 při bílení klenby byly objeveny freska ze 13. století. Středověké nástropní malby byly restaurovány roku 1881 a stejně jako celý interiér také Matthiasem Goebbelsem, byly doplněny i ve stylu historismu. Stavební práce na počátku 20. století zasáhly kryptu v roce 1918 a vnější v letech 1928/30. Od roku 1934 došlo k obnově restaurování středověkých fresek, kdy byl odstraněn historický obraz z 19. století, který již neodrážel současnou epochu a byl nahrazen Antonem Bardenhewerem novým. Pouze v severní a jižní věži kaple se zachoval Goebbelsův obraz. S výjimkou věže zničené během náletů z 1942-43. Valené klenby galerie se zhroutily, ale centrální klenba hlavní lodi zůstala svým obrazem nepoškozená. Rekonstrukce kostela po druhé světové válce začala v roce 1947 a pokračovala až do roku 1962. Od roku 1972 do roku 1977 byly středověké klenuté fresky znovu obnoveny a veškeré pozdější malování bylo odstraněno. Od roku 1982 do roku 1989 byla sv. Maria v Lyskirchenu podle původních románských nálezů na vnější straně omítnuta růžovou, šedou a bílou. Od roku 1982 byl kostel a poté Küsterhaus a sakristie přidán jako památka do příslušného seznamu okresu Staré město-jih.

V roce 1957 kostel získal varhany od společnosti Romanus Seifert s 20 registry, rozdělenými do dvou manuálů a pedálu. Stojí na galerii, která byla postavena kolem roku 1750. V 1880 Goebbels maloval galerii s anděly dělat hudbu.

www.wikipedie.de

Betlém
Betlém v románském kostele sv. Marie Lyskirchen je jedním z nejoblíbenějších betlémů v Kolíně nad Rýnem. Pastor Gottfried Kirsch, který zemřel v lednu 1996 ve věku 80 let, ho inicioval, když byl v roce 1982 povolán do farnosti Lyskirchen.
Od ledna 2005 byla v betlému vždy zvědavá myš. „Junkie“ našla své místo v betlému i romská dívka Crina a zpěvačka Maria Brecht. V lednu 2004 byl přidán kočárek jako dárek od dvou kolínských řemeslných společností. Heinz Kuhle vyřezal všechny postavy. Gisela Nagel oblékla novější postavy.
Betlém zobrazuje adventní obrázky od roku 1997. V západní části vidíme betlémské scény z Evangelia Lukáše a Matouše. V adventní sezóně 2007 byla vidět nová postava, a tedy i speciální scéna ze starého zákona: prorok Balám se svým oslem. Tam rozpozná anděla, který blokuje cestu pro oba. Prorok dosud nepoznal Pána posla a porazil osla, protože nechtěl pokračovat na cestě. Osel hovořil skrze Boží zázrak a uvědomil Baláma o rozzuřeném poslovi Pána.
Od roku 1998 má betlém větší pozadí, které rozšířil Michael Sichelschmidt. Původní část vytvořil Heribert Oedingen. Příprava betlému o délce přibližně 10 metrů trvá tři dny. Všimněte si, jak pečlivě jsou kladeny dlažební kameny a kolik květů kvete v betlému od Vánoc (narcisy na kříži a bílé fialky). Čísla mění své umístění každých pár dní, takže vždy existují nová souhvězdí a je vždy potěšením přijít si prohlédnout tento betlém.

Kostel sv. Marie Kostel sv. Marie Kazatelna Galerie s varhanami Hlavní oltář Stropní fraska Vánoční betlém
Kostel sv. Marie Kostel sv. Marie Kazatelna Galerie s varhanami Hlavní oltář Stropní freska Vánoční betlém
Kostel sv. Marie Kostel sv. Marie Interiér bazilky Interiér kostela Madona námořníků Marie a Josef Marie a Ježíšek Marie a Ježíšek Králové
Kostel sv.Marie Kostel sv.Marie Interiér kostela Interiér kostela Madona námořníků Marie a Josef Marie a Ježíšek Marie a Ježíšek Králové


Betlémská scéna Svatá rodina Betlémská scéna Betlémská scéna Vesničané Vesničané Vesničané
Betlémská scéna Svatá rodina Betlémská scéna Betlémská scéna Vesničané Vesničané Vesničané


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp